پارلمان اروپا مصونیت کارلس پوجدمون و دو نماینده استقلال‌طلب کاتالونیا را لغو کرد

دادگستری اسپانیا این سه نماینده پارلمان اروپا را به دلیل برپایی و سازمان‌دهی یک همه‌پرسی «غیرقانونی» با موضوع استقلال این منطقه خودمختار در سال ۲۰۱۷ و به اتهام سوء استفاده از اموال دولتی و تحریک به اغتشاش تحت پیگرد کیفری قرار داده است. با این حال و به دلیل اقامت متهمان در بلژیک و خودداری بروکسل از استرداد آن‌ها، رسیدگی به این پرونده تاکنون میسر نشده است.

 

ماه گذشته کمیسیون قضایی پارلمان اروپا درخواست دولت اسپانیا را مشروع دانسته و تصمیم‌گیری درباره سرنوشت مصونیت این سه نماینده را به نمایندگان پارلمان سپرده بود.

لغو مصونیت کارلوس پوجدمون، تونی کومین و کلارا پونساتی می تواند مسیر را برای استرداد آنها به اسپانیا هموار کند. در رای گیری پارلمان اروپا ۴۰۰ نماینده با لغو مصونیت آنها موافقت کردند. در مقابل ۲۴۸ نماینده پارلمان اروپا با لغو مصونیت آنها مخالفت کردند و ۴۵ نفر نیز رای ممتنع دادند. این رای گیری به صورت محرمانه انجام شد و در نتیجه هویت نمایندگان موافق و مخالف به طور رسمی مشخص نخواهد شد.

دولت اسپانیا ضمن استقبال از تصمیم پارلمان اروپا اعلام کرد که نتیجه این رای گیری نشان می دهد که «مشکلات کاتالونیا در اسپانیا حل می شود.»

کارلوس پوجدمون در ماه اکتبر سال ۲۰۱۷ پس از برگزاری همه پرسی استقلال کاتالونیا که دولت مرکزی اسپانیا آن را «غیرقانونی» خوانده بود به بلژیک گریخت. او در سال ۲۰۱۹ به همراه تونی کومین و کلارا پونساتی به عنوان نماینده پارلمان اروپا انتخاب شد.

وکلای مدافع کارلوس پوجدمون در نظر دارند تا لغو مصونیت او را در دیوان دادگستری اروپا به چالش بکشند. با این حال دولت اسپانیا احتمالا تلاش های خود را برای استرداد او ادامه خواهد داد.

دیدگاه خود را ارسال کنید


دیدگاه