چرخش نوع جهش‌یافته بریتانیایی ویروس کرونا در ایران

مسئولان جمهوری اسلامی چرخش نوع جهش‌یافته بریتانیایی ویروس کرونا در ایران را زنگ خطری برای این کشور دانسته‌اند. در چندین استان ایران مواردی از این ویروس جهش‌یافته مشاهده شده است. برخی از مبتلایان سفری به خارج از ایران نداشته‌اند.

فاطمه نوروزیان، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان از مشاهده و ثبت دو بیمار مبتلا به ویروس جهش‌یافته کرونا در این استان خبر داده است.

او گفته است که هر دو مورد مربوط به کسانی می‌شود که اخیرا از امارات متحده عربی به فرودگاه قشم وارد شده‌اند. هر دو فرد با ارائه تست منفی کرونا به قشم سفر کرده بودند.

حال آنکه پس از آن، نتیجه تست کرونای آنها مثبت اعلام شده است. افزون بر آن نتیجه آزمایش کرونای آن‌ها حکایت از ابتلا به ویروس کرونای بریتانیایی داشته است.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان وضعیت ایمنی این استان نسبت به شیوع کرونا را "شکننده" دانسته و نسبت به "طغیان دوباره کرونا" در این استان هشدار داده است.

خبرگزاری مهر نیز با انتشار گزارشی از استان گیلان از "باز شدن پای ویروس کرونای انگلیسی" به این استان خبر داده است.

ارسلان سالاری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفته است که یک زن ۷۰ ساله گیلانی در اثر ابتلا به این نوع جهش‌یافته ویروس کرونا باخته است.

گفته می‌شود که موارد ابتلا به ویروس جهش‌یافته کرونا بریتانیایی در کشورهای همسایه ایران مشاهده شده است. مقامات جمهوری اسلامی از مشاهده دست‌کم ۱۱ بیمار "کرونای انگلیسی" در استان خوزستان خبر داده‌اند. رئيس دانشگاه علوم پزشکی گیلان مدعی شده است که این افراد به علت رفت‌وآمد به عراق به این نوع از ویروس مبتلا شده‌اند.

این در حالی است که علیرضا سلیمانی، سخنگوی ستاد مقابله با کرونا استان البرز به مواردی از ابتلا به ویروس جهش‌یافته کرونای بریتانیایی در آن استان اشاره کرده که ارتباطی با خارج از مرزهای ایران نداشته است.

تا کنون دو نفر در استان البرز در اثر ابتلا به این نوع جهش‌یافته از ویروس کرونا جان باخته‌اند. یکی از قربانیان فردی بوده که بنا بر اظهارات مقامات ایران "سفری به خارج از کشور نداشته است".

دیدگاه خود را ارسال کنید


دیدگاه