ظریف: ایران در مورد برجام مذاکره مجدد نمی‌کند

پیام‌های رسانه‌ای دولت‌های جمهوری اسلامی و آمریکا بر سر توافق هسته‌ای همچنان ادامه دارد. در پی انتشار مصاحبه جو بایدن با فرستنده خبری "سی‌بی‌اس"، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی  نیز روز یکشنبه ۱۹ بهمن (هفتم فوریه) در گفت‌وگویی با شبکه دو صداوسیما شرکت جست.

او در این برنامه تلویزیونی تصریح کرد: «برجام با توجه به عدم موافقت جمهوری اسلامی ایران در مورد سایر موضوعات، نهایی شده و مذاکره مجددی در این ارتباط نخواهیم داشت.»

وزیر امور خارجه ایران تلویحا افزودن فعالیت‌های موشکی ایران و عملکرد سیاسی این کشور در منطقه را به مذاکرات آتی رد کرده است.

جو بایدن در مصاحبه خود با شبکه "سی‌بی‌اس" اعلام کرده بود که بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای منوط به رعایت تعهدات برجامی از سوی ایران است.

باید یادآور شد که افزایش غنی‌سازی اورانیوم به میزان ۲۰ درصد از جمله مواردی است که ناخشنودی تروئیکای اروپایی و همچنین آمریکا را در پی داشته است.

ظریف در مصاحبه خود با شبکه دو صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران تاکید کرده است که آمریکا از توافق هسته‌ای خارج شده و از این رو، این کشور باید به توافق هسته‌ای بازگردد.

وزیر امور خارجه ایران همچنین تاکید کرده است که آمریکا باید «ضمانت‌هایی بدهد که اقداماتی نظیر آن چیزی که دولت آمریکا [دولت ترامپ] اتخاذ و طی آن توافق هسته‌ای را نقض کرد، تکرار نشود.»

محمدجواد ظریف از دولت بایدن درخواست کرده است که در رویکرد خود نسبت به توافق هسته‌ای تجدید نظر کرده و به تعهدات پیش‌بینی‌شده در توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ پایبند بماند.

 

دیدگاه خود را ارسال کنید


دیدگاه